Zincir markette nakit ödeme tarih oluyor: Uygulama diğer markalara sıçrar mı?

Bir zincir market Ankara’daki üç mağazasında nakit ödemeleri kaldırarak alışverişlerde sadece kartlı ödeme almaya başladı. Uygulamanın başlayacağı 3 şubede “Sevgili müşterilerimiz 08.07.2024 tarihinden itibaren bu mağazamızda yapılan alışverişlerde daha pratik, hızlı ve hijyenik bir alışveriş deneyimi yaşamanız amacıyla sadece kredi/banka kartları ile ödemeye geçilecektir” şeklinde pankartlar asıldı. Yapılan yeni uygulama sosyal medyada yoğun etkileşim aldı. Uygulamayı bazı vatandaşlar olumlu bulurken, tepki gösterenler de oldu.

Peki nakit ödemeler tarih mi oluyor? Diğer zincir marketlerde de böyle bir uygulamaya gidilir mi? Kartlı ödeme uygulamasının avantajı ne?

‘AVRUPA’DA YAPAY ZEKA ÖRNEKLERİ VAR’

Konuyla ilgili merak edilenleri Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, milliyet.com.tr’ye değerlendirdi. Ekonomist Muhammet Bayram’ın açıklamaları şu şekilde: “Bir zincir marketin yapmış olduğu uygulama ile birlikte artık bazı şubelerde nakit ödeme alınmayacak, kartlı ödeme yapılacak. Bu yerinde bir uygulama. Avrupa’daki uygulamaları örnek gösterecek olursak siz bir süpermarkete girdiğinizde yaptığınız alışverişi otomatik olarak hesaplayan sistemler var. Avrupa’da gidiyorsunuz, sepetinizdeki her ürünü aldığınızda otomatik olarak yapay zeka onların barkodunu okuyarak sepetinize ekliyor, herhangi bir kasiyer ile görüşmeksizin marketten çıkarken otomatik olarak soğuk cüzdanınızdan bu kesiliyor.

‘UYGULAMAYI DOĞRU BULUYORUM’

Avrupa’da bu tarz uygulamalar varken Türkiye’de sadece kredi kartlı satış yapılmasına yönelik uygulama getirilmesi yerindedir. Böyle bir uygulamaya geçilmesinin ana nedeni para taşımanın maliyetli ve masraflı olmasıdır. Kredi kartı ile ödeme yapılması devletimizin istediği bir unsur. Ben bu uygulamayı doğru buluyorum.

‘KREDİ KARTI İLE ALIŞVERİŞ VERGİ KAYIP KAÇAĞINI ENGELLER’

Zincir marketin yaptığı satışlarda bunu yüzde 100 faturalandırma yapması vergi kayıp kaçağını da engelleyecektir. Bununla birlikte diğer marketler ve iş yerleri de kredi kartına geçebilirse vergi tam olarak alınabilecektir diyebiliriz.

‘VATANDAŞIN ZAMAN MALİYETİNİ AZALTACAK’

Bu nakit alışverişten kaynaklı vergi kayıp kaçağının önlenmesi için doğru bir projedir. Hem de vatandaşın zaman maliyetini azaltmak için doğru bir proje diyebiliriz.

NAKİT ÖDEMELER TARİH Mİ OLACAK?

Nakit ödemeler ilerleyen süreçte tarih olacaktır diyebiliriz. Yurt dışında artık tramvaya da toplu taşımaya binseniz dahi kredi kartı ile ödeme yapabiliyorsunuz.

DİĞER ZİNCİR MARKETLER DE BÖYLE BİR UYGULAMA YAPAR MI?

Yapılabilir, birden fazla şubesi olan zincir marketlerde fiş ya da fatura kesilememesi durumu söz konusu değil. Fiş ya da fatura kesiliyorsa vergi kayıp kaçağı da olmayacaktır. Marketlerin doğrudan bu uygulamaya geçmesi yerinde olacaktır diyebiliriz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x