M7 yakalandı

Ayhan Bora Kaplan suç örgütünün ikinci ismi olarak gözaltına alınıp, “M7” koduyla gizli tanık yapılıp elektronik kelepçeyle ev hapsine mahkum edilmişken firar eden Serdar Sertçelik’in, MİT ve Emniyet operasyonuyla Macaristan’da yakalandığı ortaya çıktı.  

‘Simeon Nikos’ 

İçişleri Bakanlığı dün konuya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma, kasten öldürmek, suç delillerini gizlemek ya da yakalamak amacıyla öldürmek, suç işlemek amacıyla örgüt üyesi olma suçlarından 17 Mayıs’tan itibaren uluslararası alanda aranan Serdar Sertçelik, İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve MİT’in ortak çalışmaları ile Macaristan’da yakalandı.” 

Açıklamada, MİT ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı Interpol Europol Dairesi Başkanlığı’nın takibini sürdürdüğü Sertçelik’in, 25 Mayıs 2024’te Gürcistan sahte pasaportu ve “Simeon Nikos” kimlik bilgileriyle Roszke Sınır Kapısı’ndan giriş yapabileceği belirlenip düzenlenen ortak operasyonla yakalandığı ifade edildi. 

Kara yolu ile geçti 

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgilere göre, MİT, Fransa’nın başkenti Paris’te olduğu düşünülen Sertçelik’in bu hafta başında Karadağ’da olduğunu tespit etti. Tespit ve bilginin paylaşıldığı Adalet Bakanlığı ile Interpol, Sertçelik’in hakkındaki Kırmızı Bülten’le arama kararını uluslararası yakalama kararına çevirdi. Önceki gün Karadağ’dan kara yolu ile Sırbistan üzerinden Macaristan’a kaçan Sertçelik sınır köyü Roszke’de yakalandı. 7 Temmuz’a kadar Macaristan’da tutuklu kalacağı belirtilen Sertçelik’in işlemlerinin ardından da Türkiye’ye teslim edilmesi bekleniyor. 

İtirafları 3 emniyet müdürünü tutuklattı

Sertçelik, Ayhan Bora Kaplan suç örgütünün ikinci ismi olarak anılırken gizli tanık yapılarak itirafçı olmuş ve soruşturma kapsamında ayağına elektronik kelepçe takılarak ev hapsine alınmıştı. Ev hapsinde iken dokuz kez dışarı çıktığı ortaya çıkan ve gittiği bir barda ayaklarından vurulan Sertçelik’in, kelepçesini kırarak yurt dışına firar ettiği belirlenmişti. Sertçelik’in Kıbrıs’tan getirilerek gizli tanık yapılışı ve kaçışına ilişkin açıklamaları sonrası Ankara Emniyet Müdürlü’ünde görevli polisler hakkında soruşturma açılmış, 3 emniyet müdürü gözaltına alınmıştı. Mülkiye Müfettişlerinin ‘görevi kötüye kullanma ve ihmal’ tespitinde bulunduğu 3 emniyet müdürü tutuklanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x