Hatay Valiliğinden kentteki hasarsız evlerde ‘Türk kotası” iddialarına yalanlama

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ sosyal medya hesabından bir haber alıntılayarak “Hatay’da Türk kotası uygulaması başlamış. Birisi bize bunu izah etmeli. Neden Türkler Hatay’da sağlam evlerine “kota doldu” bahanesi ile döndürülmüyor? Depremzedeye Hatay’a dönüş izni yok! ” paylaşımı yaptı.

Aynı haber kaynağına konuşan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Lütfü Savaş da provokatif bir şekilde Türk kotası iddiasını körükleyerek “550 bin Suriyeliye Hatay’da yer var da, Hataylıya mı yok?” ifadelerini kullandı.

VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI

Hatay Valiliği, vatandaşların depremlerde hasar almayan evlerine dönebilmeleri için mahallelerin su, elektrik ve kanalizasyon sistemlerinin onarıldığını bildirdi.

Valilikten yapılan açıklamada, basında “vatandaşların hasarsız evlerde ikametinin kontenjanın dolu olması gerekçesiyle onaylanmadığına” ilişkin iddiaların yer aldığı aktarıldı.

İddiaların doğru olmadığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

Açıklamada, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremlerden etkilenen kentteki çalışmaların sürdüğü belirtilerek, “Devletimiz ve milletimizin bütün imkanlarıyla Hatay’ımızın ihyası ve inşası için çalıştığımızı, çalışmalara da devam edeceğimizi belirtir, vatandaşlarımızın bu tür asılsız iddialara itibar etmemesini temenni ederiz.” ifadeleri kullanıldı.

KAYNAK: İHA, HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir